Srbi
Srbi su južnoslovenski narod koji pretežno živi na Balkanskom poluostrvu i Panonskoj niziji: u Srbiji, gde čini oko 66% stanovništva, Bosni i Hercegovini oko 35% i Crnoj Gori, gde ih ima oko 32%. Oko 200.000 Srba živi u Republici Hrvatskoj gde su do 1991. godine bili konstitutivni narod.
U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine, Srbi su većinski narod (oko 90%). U Centralnoj Srbiji Srbi čine 90% stanovništva, u autonomnoj pokrajini Vojvodini 65%, a u Kosovu i Metohiji 8-10%.
Srbi su većinom pravoslavne veroispovesti, a govore srpskim jezikom koji pripada slovenskim jezicima, konkretno južnoslovenskoj grupi.
Istorija Srba
Srbi su se doselili na Balkan početkom VII veka (oko 626. godine), za vladavine cara Iraklija (610-641). Od tada se sa sigurnošću može govoriti o njihovoj istoriji.
Na Balkan su došli iz Bele Srbije tj. Bojke, za koju se smatra da se nalazila u Polablju (mada to nije sigurno jer u modernoj istorijskoj nauci ima dosta i onih koji je smeštaju na teritoriju današnje Ukrajine). U Polablju Srbe kao zasebnu zajednicu nalazimo od V veka, među zapadnim Slovenima. Smatra se da se Bela Srbija ili Bojka nalazila na području današnje Nemačke (Lužički Srbi i danas žive na delu ovog prostora koji je obuhvatala Bela Srbija).
Međutim, nemoguće je tačno reći kada su i odakle Srbi stigli na područje ove Bele Srbije, odnosno da li su došli kao deo Slovena ili kao deo nekih drugih neslovenskih naroda. I za same Slovene se ne može tačno reći kada su i odakle stigli na prostore koji se smatraju njihovom prapostojbinom. Činjenica da poreklo Srba nije tačno utvrđeno je otvorila prostor za pojavu različitih teorija o ovom pitanju u domaćoj istorijskoj nauci i paranauci.
Moderna srpska nacija spada u grupu južnoslovenskih naroda. Pojedini izvori tvrde da su Srbi biološki više balkanski Romani, ili mešavina nekog drugog starobalkanskog naroda, nego Sloveni (Pavle Ivić – "Srpski narod i njegov jezik", Konstantin Jiriček – "Istorija Srba"). Generalno, određeni stepen asimilacije starih naroda nije karakterističan samo za Srbe već i za ostale narode u Evropi (starorimski filozof Seneka - "Teško da će se naći ijedna zemlja čiji su stanovnici autohtoni. Sve je to izmešano i jedno na drugo nakalemljeno. Jedni su odlazili, a drugi dolazili").
Populacija Srba
Većina Srba živi u Srbiji. Drugi veći deo Srba živi u Bosni i Hercegovini (gde predstavljaju konstitutivni narod), tačnije u Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta, koji čine BiH. Pored Bosne i Hercegovine veliki broj Srba živi i u Crnoj Gori. Manji broj Srba živi u Makedoniji, Hrvatskoj, Sloveniji, Rumuniji, Albaniji i Mađarskoj.
Velik broj Srba takođe živi u tuđini (dijaspori), prvenstveno u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, SAD-u, Kanadi i Australiji.
Najveće urbane populacije Srba u bivšoj Jugoslaviji nalaze se u Beogradu (1.500.000), Novom Sadu (oko 250.000), Nišu (250.000), Kragujevcu (200.000) i Banja Luci u Bosni i Hercegovini (200.000).
U inostranstvu se najveća srpska populacija može naći u severnoj Americi (Čikago i delovi Ilinoisa, zajedno sa Torontom i južnim Ontarijom).
Srbi čine oko 66% populacije Srbije, odnosno oko 6,7 miliona. Još 2,1 miliona Srba živi u okolnim državama Balkana. Broj Srba u tuđini (dijaspori) je nepoznat, ali se pretpostavlja da ih ima negde između 1,5 i 3,5 miliona, uključujući i ljude srpskog porekla. Ukupan broj Srba se kreće od 10 do 12 miliona, što zavisi i od broja ljudi u dijaspori.
Populacija Srba:
Poznati Srbi
Naučnici: Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Milutin Milanković, Mileva Marić (matematičarka i prva žena Alberta Ajnštajna), Ognjeslav Kostović Stepanović, Miodrag Vukobratović; Pisci: Ivo Andrić,Miloš Crnjanski,Vladan Desnica, Desanka Maksimović, Mira Alečković, Borislav Pekić, Danilo Kiš, Vasko Popa; Slikari: Sava Šumanović, Nadežda Petrović, Petar Lubarda, Olja Ivanjicki ; Sportisti: Vlade Divac, Dragan Džajić, Aleksandar Đorđević, Novak Đoković, Jelena Janković, Ana Ivanović itd.